Preskočiť na hlavný obsah

Oblačno, miestami prehánky - sezónna afektívna porucha

 

Leto je v plnom prúde. V korunách zelenajúcich sa stromov je od skorého rána počuť vtáčí spev, slnko sa dlho do večera odráža od bicyklov detí hrajúcich sa na ulici. Vo vzduchu sa šíri vôňa čerstvo pokosenej trávy, letného ovocia a cítiť vlhkosť vody v naplnených bazénoch. Študenti majú voľno od školských povinností, sú plní očakávaní, čo všetko stihnú zažiť počas následujúcich mesiacov. Ožili letné dovolenkové rezorty, zaplnili sa pláže, brehy jazier, na cestách sa objavujú korčuliari a cyklisti a na ihriskách počuť výkriky hráčov badmintonu či volejbalu. Pri tejto atmosfére je ľahké zabudnúť na všetky problémy a na chvíľu sa zastaviť, oddýchnuť si a zrelaxovať sa po dlhej a sychravej zime plnej povinností. Čo môže byť príčinou zmeny nálady s príchodom leta? Alebo zažívaš opačnú situáciu - prosperuješ v zime a leto je pre teba kritické obdobie? Čo všetko a ako veľmi ovplyvňuje ročné obdobie a počasie tvoje duševné zdravie?


Niektorí ľudia zažívajú spolu so zmenou počasia, či ročného obdobia, rôzne fyzické zmeny. Podaktorí pociťujú bolesť kĺbov pred búrkou, iní trpia migrénami, a niektorých počasie v tomto smere vôbec neovplyvňuje. Rovnako to je i s duševnými zmenami. Je pravdepodobnejšie, že zlé počasie zhorší už zlú náladu než pokazí dobrú a zhatí optimistické myšlienky. Avšak viac než samotné počasie, ľudí ovplyvňujú iné faktory, ktoré prichádzajú so zmenou ročných období či počasia - vlhkosť vzduchu, zmena času, predĺženie dní alebo nocí alebo extrémne počasie ako hurikány, suchá, povodne alebo silné, ničivé búrky, ktoré zvyšujú pocit stresu a úzkosti.


Mnohí by si mysleli, že výrazne zhoršené duševné zdravie vo všeobecnosti prichádza so zimou kvôli nepríjemnej atmosfére, upršaným dňom a nedostatku vitamínu D. Je však dokázané, že s nástupom leta sa zvyšuje agresivita, nervozita a podráždenosť u väčšiny ľudí. Je to kvôli zvýšeným teplotám, ktoré ľudské telo nie vždy dokáže správne spracovať, čím sa prehrieva organizmus a simuluje stresové stavy alebo panické attacky. Počas tropických nocí sa zhoršuje spánok a jeho kvalita, čo vedie k únave, vyčerpanosti a nedostatku oddychu. 


Ak však pravidelne pociťuješ zmenu v duševnom zdraví počas jedného ročného obdobia a s nástupom ďalšieho sa vráti všetko znova do normálu, môže ísť o niečo iné.


Sezónna afektívna porucha


Sezónna afektívna porucha (skrátene SAD, z anglického seasonal affective disorder) sa prejavuje pocitmi úzkosti alebo depresie pravidelne počas konkrétneho obdobia v roku. Je nazývaná aj sezónna depresia, pretože má podobné symptómy. Náchylnejší sú ľudia s bipolárnou poruchou, úzkostlivými poruchami či klinickou depresiou. Môže spôsobovať veľké komplikácie v živote človeka - problémy v škole či práci, sociálna utiahnutosť a izolácia od okolia, vyvinutie závislosti, poruchy príjmu potravy alebo úzkostlivých stavov či až myšlienky na sebapoškodzovanie a samovraždu. Existujú dva typy SAD:


Zimná sezónna afektívna porucha je bežnejšia a známejšia. Začína na jeseň alebo na začiatku zimy a trvá až do prvých slnečných dní (trvanie je individuálne, no pravidelné). Príčinou je nedostatok vitamínu D, zmenšená produkcia serotonínu a melatonínu, skrátené dni a zmena času, čo rozhádže ľudský biologický cyklus. Symptómy zahŕňajú neustálu únavu a málo energie, stratu záujmu v záľubách a hobby, pocit prázdnoty, nadpriemerný spánok, zmena apetítu (chuť najmä na jedlá obsahujúce karbohydráty) a priberanie na váhe. 


Letná sezónna afektívna porucha je menej bežná a nestretávame sa s ňou často, no aj tak ovplyvní človeka rovnako silno, ako zimná. Začína na jar alebo začiatkom leta a trvá do zimy. Príčinou je znova zmena času, ale i vysoké teploty, zhoršená kvalita spánku, prehrievanie organizmu či dehydratácia. Medzi symptómy patria problémy so spánkom (insomnia), stres a úzkosť, podráždenosť, málo energie a vyčerpanosť, strata apetítu a ubúdanie na váhe. 


SAD je často prehliadaná a podceňuje sa kvôli falošnému pocitu, že po čase zmizne sama alebo že ide len o dočasnú zlú náladu. Napriek tomu, že SAD ťa ovplyvňuje len v určitom období, neznamená to, že počas zvyšku roka neexistuje, alebo že tvoje pocity v tom období nie sú dôležité. Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ bude ignorovaná, každým rokom príde zas a znova a bude ťažké žiť tvoj život naplno v akomkoľvek ročnom období. 


Ak máš podozrenie, že SAD sa vyskytla aj u teba, najlepšie je poradiť sa s odborníkom, aké príznaky sa prejavujú, ako pravidelne a aké sú tvoje emócie počas týchto dní. Vo väčšine prípadoch sa lieči podobne, ako klinická depresia, sedeniami s terapeutom alebo špeciálnou terapiou - fototerapiou, liečbou svetlom, ktorá regeneruje telo a dodá mu viac prirodzeného svetla. 


Článok napísala Nina P. a upravila Dominika L.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Som sám a nikam nezapadám

Potreba sociálneho kontaktu  Potreba byť v kontakte s druhými ľuďmi je jednou z významných individuálnych i sociálnych potrieb človeka. Realizuje sa samozrejme len v spoločnosti alebo v inej sociálnej skupine. Touto skupinou môže byť napríklad rodina ako základná jednotka. Ďalej to môže byť skupina v rámci vzdelávania, čiže od škôlky, cez základnú školu, strednú či vysokú školu. Inými zdrojmi naplnenia potreby sociálneho kontaktu môžu byť rôzne záujmové skupiny.  Je celkom nemožné, aby sa potreby sociálneho kontaktu naplnili mimo spoločnosti. My ľudia sme tvorovia spoločenskí. Bez tohto aspektu by sme nedokázali prežiť. Preto je úplne normálne, pokiaľ pociťujeme pocity samoty, keď nemáme dostatok sociálneho kontaktu. Naše telo (a psychika) nám vtedy dáva jasný signál, že naša potreba nebola naplnená. Samozrejme, ako aj pri iných nižších potrebách, aj v prípade sociálneho kontaktu môže pri dlhodobom nenaplnení dôjsť k prejavom v psychickom aj fyzickom zdraví.  V škole nezapadám Škola je

V zdravom tele zdravý duch

Petra každé ráno do rúk schytí bežecké tenisky a zabehne svoju obvyklú trasu za sprievodu spevu vtákov a pestrofarebných stromov, vzduch plný nového dňa v jej pľúcach. Natália trávi čas po práci vo svojej záhrade, práve jej začali kvitnúť kvety, ktoré potrebujú dôkladnú starostlivosť. Daniel každý deň cestuje do školy, 15 minút autobusom a k tomu 10 minútová prechádzka z autobusovej stanice. Klára sa pripravuje na jeden z jej najdôležitejších zápasov, na tenisovom kurte trávi hodiny týždenne, povzbudzuje ju každý krok vpred, či už malý alebo veľký.  To, čo títo ľudia — no i všetci ostatní — majú spoločné, je pohyb. Hoci je často asociovaný len s profesionálnym športom, pohybu sa možno venuješ oveľa viac, než si myslíš — od profesionálneho či voľnočasového športu, cez hobby a koníčky, až po každodenný život. Pohyb v akejkoľvek forme a kvantite pomáha udržiavať zdravé telo a predchádzať niektorým fyzickým ťažkostiam. Aktívnym životom sa však staráš nie len o svoje fyzické zdravie, no i o

Terapeutické prístupy

My všetci občas zažívame životné výzvy, ktoré potrebujeme nejakým spôsobom zvládnuť. Tieto výzvy môžu ovplyvňovať naše psychické zdravie a celkovú spokojnosť. Niektoré zvládame sami, niektoré nás poriadne potrápila, až napokon zvažujeme, či požiadame o pomoc z vonku – od odborníka. Našťastie v súčasnosti existuje mnoho terapeutických prístupov, ktoré nám môžu efektívne pomôcť zvládnuť ťažkosti, ktoré nás postretnú, a tým zvyšovať našu kvalitu života. Každý z týchto prístupov je založený na svojej vlastnej unikátnej filozofii a technikách. Je potrebné si ale uvedomiť, že tak ako aj terapie sú založené na unikátnych princípoch, aj my ako klienti potrebujeme svoju jedinečnú terapiu. To, čo funguje iným, nemusí fungovať nám a naopak.  Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT)  KBT je širokospektrálne používaná forma terapie, ktorá sa zameriava na prepojenie a vzťah medzi myšlienkami, emóciami a správaním. Cieľom KBT je pomôcť nám identifikovať a zmeniť negatívne myšlienkové vzorce, ktoré v nás