Preskočiť na hlavný obsah

Poruchy Príjmu Potravy

 Aj keď sa poruchy príjmu potravy (PPP) vyskytujú zväčša u mladých dievčat, sú nebezpečné pre obe pohlavia a všetky socioekonomické vrstvy. Ako PPP označujeme napríklad mentálnu anorexiu, mentálnu bulímiu, ortorexiu, bigorexiu, záchvatové prejedanie sa a iné nešpecifické poruchy.


Mentálna anorexia


Charakteristickými znakmi tohto ochorenia sú strach z tučnoty, skreslené vnímanie vlastného tela, obmedzovanie sa v strave a odmietanie zdravej telesnej hmotnosti. Pacienti okrem extrémneho zníženia kalorického príjmu tiež využívajú k chudnutiu nadmerné cvičenie, laxatíva a zvracanie.

Pacienti sa často vyhýbajú určitým skupinám potravy alebo vynechávajú jedlá, tiež majú svoje „rituály“ spojené s jedlom. Mentálna anorexia môže viesť až k psychotickým stavom a nedá sa vyvrátiť logickými argumentmi či prosbami.

Fyzické symptómy mentálnej anorexie sú spojené s hladovaním. Často dochádza k únave, bolestiam hlavy, dehydratácii, vypadávaniu vlasov či nízkej tolerancii chladu. Zvyčajný je tiež tzv. Lanugo efekt, keď sa telo snaží chrániť pred chladom a vyrastá na ňom jemné ochlpenie.




Mentálna bulímia


Pacienti s mentálnou bulímiou, podobne ako u mentálnej anorexie, majú strach z tučnoty a svoju sebahodnotu majú spojenú s váhou. Toto ochorenie je charakteristické záchvatovým prejedaním, keď pacient skonzumuje neprimerane veľké množstvo jedla v priebehu krátkeho času, nasledované kompenzáciou. Kompenzácia môže byť vo forme zvracania, zneužívania laxatív, hladovania alebo nadmerného cvičenia.




Aj pri mentálnej bulímii môže dôjsť k zdravotným komplikáciám, ako je nepravidelný pulz, tráviace problémy, dehydratácia či strata menštruácie.

Mentálna bulímia je samostatnou diagnózou, niekedy je však pokračovaním mentálnej anorexie.



Ortorexia


Ortorexia je ochorenie typické nezdravou posadnutosťou zdravým stravovaním sa. Pacienti odmietajú jesť jedlá, ktoré nie sú dostatočne „čisté“, či zdravé, alebo jedlá, ktoré si neuvarili sami.

Typickými príznakmi sú prehnaný strach o kvalitu jedla, odmietanie konzumovať mnoho potravinových skupín, strach zo straty kontroly, či prehnaná kritika stravovania sa ostatných.


Zdroj: Mayo Clinic, Chuť žiť


Článok napísala Anna M. a upravila Dominika L.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Oblačno, miestami prehánky - sezónna afektívna porucha

  Leto je v plnom prúde. V korunách zelenajúcich sa stromov je od skorého rána počuť vtáčí spev, slnko sa dlho do večera odráža od bicyklov detí hrajúcich sa na ulici. Vo vzduchu sa šíri vôňa čerstvo pokosenej trávy, letného ovocia a cítiť vlhkosť vody v naplnených bazénoch. Študenti majú voľno od školských povinností, sú plní očakávaní, čo všetko stihnú zažiť počas následujúcich mesiacov. Ožili letné dovolenkové rezorty, zaplnili sa pláže, brehy jazier, na cestách sa objavujú korčuliari a cyklisti a na ihriskách počuť výkriky hráčov badmintonu či volejbalu. Pri tejto atmosfére je ľahké zabudnúť na všetky problémy a na chvíľu sa zastaviť, oddýchnuť si a zrelaxovať sa po dlhej a sychravej zime plnej povinností. Čo môže byť príčinou zmeny nálady s príchodom leta? Alebo zažívaš opačnú situáciu - prosperuješ v zime a leto je pre teba kritické obdobie? Čo všetko a ako veľmi ovplyvňuje ročné obdobie a počasie tvoje duševné zdravie? Niektorí ľudia zažívajú spolu so zmenou počasia, či ročn...

Spánok ako superschopnosť

Poznáme to asi všetci. Je večer pred ťažkou skúškou. Už niekoľko dní ti len pri pomyslení na to zviera žalúdok a nervozita sa zväčšuje každým dňom bližšie ku skúške. Vyčerpaný z učenia a stresu si ideš ľahnúť spať. Ale mozog má pre teba prekvapenie. Neraz ponúka všetky otázky, na ktoré nevieš odpovedať. Neutícha a stále ťa presviedča o tom, že to nevieš a určite zlyháš. Úzkosť a stres sa zvyšujú, nedarí sa ti zaspať a keď už konečne zaspíš cítiš sa akoby si ani nespal. Zrazu zazvoní budík, je 7 hodín a prišiel čas ísť na skúšku.  Spánok Činnosť, ktorá tvorí až tretinu nášho života. Dobrý spánok je esenciálnym pre udržanie nášho fyzického či psychického zdravia. Bez dostatku kvalitného spánku nie sú naše telá a mysle schopné efektívne fungovať. Možno si často hovoríš: „Ale veď spánok je len strata času. Za ten čas by sa dalo toho toľko stihnúť, toľko sa naučiť!“ Nie je to tak celkom pravda a realita je veľmi iná.  Tvoje te...

Byť tak neviditeľnou

Keby si si mal/a vybrať jednu superschopnosť, aká by to bola? Mne pri tejto otázke okamžite napadne aspoň desať schopností, ktoré by boli úplne fantastické. Keď sa však na chvíľu zastavím a zalovím vo svojom vnútri, vo výbere ostane len jedna. Zo všetkého najviac by som si želala vedieť byť neviditeľná. Nie je to preto, aby som mohla vykradnúť banku alebo urobiť nejaký žart bez toho, aby ma pri tom prichytili. Hoci, nebudem klamať, určite by som si pri tej možnosti z niekoho neškodne vystrelila… Toto želanie za sebou skrýva oveľa viac. Neraz som ho počula vysloviť i mladých ľudí. „Najradšej by som bol neviditeľný.“ „Nechcem, aby si ma ľudia všímali.“ „Najlepšie bude, keď zabudnú, že som tu.“ Vždy, keď to počujem, je mi z toho trochu ťažko, lebo tuším, čo tým myslia. Keď som chodila do školy, občas som si predstavovala, aké by to bolo, byť neviditeľnou… že idem po ulici a necítim na chrbte pohľady. Obzerám sa naokolo, pohľad mi zastane na žene, ktorá ide oproti. Ani si nevšimne, ako poh...