Preskočiť na hlavný obsah

Prevencia depresívnej poruchy

Depresia je v psychológii duševný stav charakterizovaný pocitmi smútku, skleslosti, vnútorného napätia či nerozhodnosti spolu s útlmom a spomalením duševných a telesných procesov, ochudobnením záujmov a nízkym sebavedomím. Presne takúto definíciu depresie nájdeme na Wikipédii, ale ľudia si často neuvedomujú, čo skutočná depresia je a zamieňajú si ju s obyčajným smútkom.


Vety typu: „Dnes mám depku,“ počúvame na dennom poriadku, skutočná depresia je však vážne psychické ochorenie, ktoré sa už pre veľa ľudí stalo smrteľným. Ľudia, ktorý depresiou skutočne trpia, sa o nej často boja hovoriť práve pre to, lebo si spoločnosť myslí, že na seba týmto spôsobom chcú upútať pozornosť. Depresiu delíme na endogénnu a reaktívnu. Endogénna depresia je spôsobená chybnou chémiou v mozgu, zatiaľ čo reaktívna, je reakciou na určitú nepríjemnú udalosť v živote. Na to, aby toto ochorenie prepuklo, musí mať človek v obidvoch prípadoch určité predpoklady, ale ja osobne si myslím, že prevencia depresie by mala spočívať skôr v informovanosti ľudí, a tým im ukázať, že na ich problém nie sú sami.


Existujú odborníci, ktorí dokážu tento nepríjemný stav efektívne liečiť, a tak nemusí dôjsť k zhoršeniu stavu na toľko, že sa človek uchýli k sebapoškodzovaniu alebo dokonca k samovražde. Často sa stáva, že hlavne ľudia s endogénnou depresiou svoj stav zľahčujú a nevyhľadajú pomoc, pretože pre svoje trápenie nevidia žiaden jasný dôvod. Preto by sa malo o depresii informovať už na školách.

Čo ale môžeme my sami spraviť a tým pomôcť nášmu psychickému zdraviu?


Hovoriť o našich problémoch je veľmi dôležité. Nečakajme kým pohár pretečie a pravidelne sa rozprávajme s ľuďmi o veciach, čo nás trápia.


Cvičenie a správna strava je síce veľmi opakovaný spôsob prevencie psychických chorôb, ale zaručene funguje. Ak nájdeme zdravý balans, môže nám cvičenie a vyvážená strava veľmi pomôcť so stresom alebo inými nepríjemnými emóciami.


Aj dostatok spánku môže mať v boji s depresiou veľkú rolu. Ak nášmu telu doprajeme odpočinok, odmení sa nám za to.


Ako posledné by som sem zaradila láskavé a podporujúce prostredie, lebo ľudia, ktorými sa obklopujeme, dokážu do veľkej miery ovplyvniť to ako sa cítime.


A na záver treba spomenúť, že depresia je síce vážna choroba, ale nie neliečiteľná, takže sa netreba báť vyhľadať pomoc odborníka.


Článok napísala Lenka O. a upravila Dominika L.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Oblačno, miestami prehánky - sezónna afektívna porucha

  Leto je v plnom prúde. V korunách zelenajúcich sa stromov je od skorého rána počuť vtáčí spev, slnko sa dlho do večera odráža od bicyklov detí hrajúcich sa na ulici. Vo vzduchu sa šíri vôňa čerstvo pokosenej trávy, letného ovocia a cítiť vlhkosť vody v naplnených bazénoch. Študenti majú voľno od školských povinností, sú plní očakávaní, čo všetko stihnú zažiť počas následujúcich mesiacov. Ožili letné dovolenkové rezorty, zaplnili sa pláže, brehy jazier, na cestách sa objavujú korčuliari a cyklisti a na ihriskách počuť výkriky hráčov badmintonu či volejbalu. Pri tejto atmosfére je ľahké zabudnúť na všetky problémy a na chvíľu sa zastaviť, oddýchnuť si a zrelaxovať sa po dlhej a sychravej zime plnej povinností. Čo môže byť príčinou zmeny nálady s príchodom leta? Alebo zažívaš opačnú situáciu - prosperuješ v zime a leto je pre teba kritické obdobie? Čo všetko a ako veľmi ovplyvňuje ročné obdobie a počasie tvoje duševné zdravie? Niektorí ľudia zažívajú spolu so zmenou počasia, či ročn...

Spánok ako superschopnosť

Poznáme to asi všetci. Je večer pred ťažkou skúškou. Už niekoľko dní ti len pri pomyslení na to zviera žalúdok a nervozita sa zväčšuje každým dňom bližšie ku skúške. Vyčerpaný z učenia a stresu si ideš ľahnúť spať. Ale mozog má pre teba prekvapenie. Neraz ponúka všetky otázky, na ktoré nevieš odpovedať. Neutícha a stále ťa presviedča o tom, že to nevieš a určite zlyháš. Úzkosť a stres sa zvyšujú, nedarí sa ti zaspať a keď už konečne zaspíš cítiš sa akoby si ani nespal. Zrazu zazvoní budík, je 7 hodín a prišiel čas ísť na skúšku.  Spánok Činnosť, ktorá tvorí až tretinu nášho života. Dobrý spánok je esenciálnym pre udržanie nášho fyzického či psychického zdravia. Bez dostatku kvalitného spánku nie sú naše telá a mysle schopné efektívne fungovať. Možno si často hovoríš: „Ale veď spánok je len strata času. Za ten čas by sa dalo toho toľko stihnúť, toľko sa naučiť!“ Nie je to tak celkom pravda a realita je veľmi iná.  Tvoje te...

Byť tak neviditeľnou

Keby si si mal/a vybrať jednu superschopnosť, aká by to bola? Mne pri tejto otázke okamžite napadne aspoň desať schopností, ktoré by boli úplne fantastické. Keď sa však na chvíľu zastavím a zalovím vo svojom vnútri, vo výbere ostane len jedna. Zo všetkého najviac by som si želala vedieť byť neviditeľná. Nie je to preto, aby som mohla vykradnúť banku alebo urobiť nejaký žart bez toho, aby ma pri tom prichytili. Hoci, nebudem klamať, určite by som si pri tej možnosti z niekoho neškodne vystrelila… Toto želanie za sebou skrýva oveľa viac. Neraz som ho počula vysloviť i mladých ľudí. „Najradšej by som bol neviditeľný.“ „Nechcem, aby si ma ľudia všímali.“ „Najlepšie bude, keď zabudnú, že som tu.“ Vždy, keď to počujem, je mi z toho trochu ťažko, lebo tuším, čo tým myslia. Keď som chodila do školy, občas som si predstavovala, aké by to bolo, byť neviditeľnou… že idem po ulici a necítim na chrbte pohľady. Obzerám sa naokolo, pohľad mi zastane na žene, ktorá ide oproti. Ani si nevšimne, ako poh...