Preskočiť na hlavný obsah

Odborná pomoc očami stredoškoláčky

 


V mladom veku som bola pomerne zmätená konceptom terapie, psychológov či psychiatrov. Informácie ohľadom duševného zdravia pred dobou instagramových infografík boli pre mladých ľudí do veľkej miery nedostupné, a ak človek nebol informovaný vďaka známym so skúsenosťami s týmto odborom medicíny, úroveň jeho vedomostí bola s veľkou pravdepodobnosťou chabá a pochádzala z veľmi pochybných zdrojov.

Z mojej osobnej skúsenosti mal termín „psychológ“ často negatívnu konotáciu. Vety ako „ona navštevuje psychológa“ v mojom okolí v preklade znamenali „niečo je s ňou nie je v poriadku.“ Toto vytvorilo akýsi podvedomý blok v mojej mysli medzi mnou a odbornou pomocou. Návšteva psychológa či psychiatra mi absolútne nepripadala ako realistická možnosť, skôr ako niečo absurdné, ba až komické. 

Mentálnymi ťažkosťami som si začala prechádzať ako veľmi mladý adolescent. Netušila som, na koho sa obrátiť, nevedela som, že existujú ľudia, ktorí sú mi reálne schopní pômocť aj na hlbšej rovine. Toto kompletné zmätenie viedlo k veľkému množstvu sebadeštrukcie, ktorá bola kompletne zbytočná a predvídateľná. 

Väčšina z nás má blízkych, ktorým sa môže zdôveriť, či už sú to priatelia, rodina alebo partneri. Toto sú ľudia, za ktorých je nesmierne dôležité byť vďačný, avšak rovnako dôležité je uvedomiť si, že nie sú našimi súkromnými terapeutmi. Napriek tomu, že je normálne obrátiť sa na svojich blízkych s problémami, s ktorými sa stretávame v dennodennom živote, veľká väčšina týchto ľudí jednoducho nemá kapacitu vyriešiť naše dlhodobé problémy. Toto vôbec neznamená, že pre nich nie sme dôležití, alebo že nás prestali ľúbiť, ľudské bytosti a ich emócie sú neuveriteľne komplexné a nemôžeme nútiť našich blízkych, aj keď neúmyselne, aby boli konštantnými riešiteľmi našich problémov, ktoré často korenia oveľa hlbšie ako si my sami uvedomujeme. Druhá strana často netuší ako sa dostať zo situácií tohto typu, koniec koncov ako odmietnete svojho blízkeho, keď za vami príde so slzami v očiach? Komunikácia je kľúčová v prevencii emocionálnej záťaže.

Z tohto dôvodu je práve odborná pomoc výborná vec. Samozrejme, terapia nie je čisto prechádzka ružovou záhradou. Ako v každej inej oblasti života, tak aj tu stretnete ľudí, ktorí vám nevyhovujú a aj samotné konverzácie, ktoré v terapii prebiehajú, môžu byť nekomfortné. Avšak, na konci dňa je kontaktovanie odbornej pomoci veľmi prospešné, obzvlášť, ak človek hľadá dlhodobé riešenia pre hlboko zakorenené problémy. 


Článok bol anonymne napísaný a upravila ho Dominika L.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Oblačno, miestami prehánky - sezónna afektívna porucha

  Leto je v plnom prúde. V korunách zelenajúcich sa stromov je od skorého rána počuť vtáčí spev, slnko sa dlho do večera odráža od bicyklov detí hrajúcich sa na ulici. Vo vzduchu sa šíri vôňa čerstvo pokosenej trávy, letného ovocia a cítiť vlhkosť vody v naplnených bazénoch. Študenti majú voľno od školských povinností, sú plní očakávaní, čo všetko stihnú zažiť počas následujúcich mesiacov. Ožili letné dovolenkové rezorty, zaplnili sa pláže, brehy jazier, na cestách sa objavujú korčuliari a cyklisti a na ihriskách počuť výkriky hráčov badmintonu či volejbalu. Pri tejto atmosfére je ľahké zabudnúť na všetky problémy a na chvíľu sa zastaviť, oddýchnuť si a zrelaxovať sa po dlhej a sychravej zime plnej povinností. Čo môže byť príčinou zmeny nálady s príchodom leta? Alebo zažívaš opačnú situáciu - prosperuješ v zime a leto je pre teba kritické obdobie? Čo všetko a ako veľmi ovplyvňuje ročné obdobie a počasie tvoje duševné zdravie? Niektorí ľudia zažívajú spolu so zmenou počasia, či ročn...

Spánok ako superschopnosť

Poznáme to asi všetci. Je večer pred ťažkou skúškou. Už niekoľko dní ti len pri pomyslení na to zviera žalúdok a nervozita sa zväčšuje každým dňom bližšie ku skúške. Vyčerpaný z učenia a stresu si ideš ľahnúť spať. Ale mozog má pre teba prekvapenie. Neraz ponúka všetky otázky, na ktoré nevieš odpovedať. Neutícha a stále ťa presviedča o tom, že to nevieš a určite zlyháš. Úzkosť a stres sa zvyšujú, nedarí sa ti zaspať a keď už konečne zaspíš cítiš sa akoby si ani nespal. Zrazu zazvoní budík, je 7 hodín a prišiel čas ísť na skúšku.  Spánok Činnosť, ktorá tvorí až tretinu nášho života. Dobrý spánok je esenciálnym pre udržanie nášho fyzického či psychického zdravia. Bez dostatku kvalitného spánku nie sú naše telá a mysle schopné efektívne fungovať. Možno si často hovoríš: „Ale veď spánok je len strata času. Za ten čas by sa dalo toho toľko stihnúť, toľko sa naučiť!“ Nie je to tak celkom pravda a realita je veľmi iná.  Tvoje te...

Byť tak neviditeľnou

Keby si si mal/a vybrať jednu superschopnosť, aká by to bola? Mne pri tejto otázke okamžite napadne aspoň desať schopností, ktoré by boli úplne fantastické. Keď sa však na chvíľu zastavím a zalovím vo svojom vnútri, vo výbere ostane len jedna. Zo všetkého najviac by som si želala vedieť byť neviditeľná. Nie je to preto, aby som mohla vykradnúť banku alebo urobiť nejaký žart bez toho, aby ma pri tom prichytili. Hoci, nebudem klamať, určite by som si pri tej možnosti z niekoho neškodne vystrelila… Toto želanie za sebou skrýva oveľa viac. Neraz som ho počula vysloviť i mladých ľudí. „Najradšej by som bol neviditeľný.“ „Nechcem, aby si ma ľudia všímali.“ „Najlepšie bude, keď zabudnú, že som tu.“ Vždy, keď to počujem, je mi z toho trochu ťažko, lebo tuším, čo tým myslia. Keď som chodila do školy, občas som si predstavovala, aké by to bolo, byť neviditeľnou… že idem po ulici a necítim na chrbte pohľady. Obzerám sa naokolo, pohľad mi zastane na žene, ktorá ide oproti. Ani si nevšimne, ako poh...